понедељак, 2. март 2009.

Znacajni datumi vezani za ekologiju

1979.
Prva svjetska konferencija o klimi održana je 1979 godine. Ova konferencija je imala veliki značaj jer se tema klimatskih promjena počela razmatrati na međunarodnom nivou.

1987.
- Montrealski protokol o supstancama koje oštećuju ozonski omotač. Montrealski protokol je usvojen 16 Septembra 1987 godine, i do danas ima 191 zemlju članicu. Ovaj datum predstavlja istorijsku prekretnicu u zaštiti ozonskog omotača te je od strane Ujedinjenih Nacija proglašen kao Međunarodni dan za zaštitu ozonskog omotača.
1992.
U okviru Konferencije UN o razvoju i zaštiti životne sredine, 1992 godine donesena je okvirna Konvencija o klimatskim promjenama. Konvencija definiše aktivnosti na unutrašnjem i globalnom nivou, koje se odnose na klimatske promjene i prizvod tih aktivnosti trebalo bi da bude stabilizacija koncentracije gasova sa efektom staklene bašte.
1997.
Konvencija je jasno definisala problem vezan za emisiju štetnih gasova, ali nije definisala način kako da se to ostvari. Pristupilo se izmjenama 1997. god. u vidu amandmana. Kako se konferencija održala u Kjotou u Japanu ove odluke su poznate kao Kjoto protokol. Kjoto protokol obavezuje najrazvijenije zemlje svijeta da do 2012. godine za oko 5,2 odsto smanje emisiju šest štetnih gasova. Protokol predstavlja globalnu akciju usmjerenu ka smanjenju negativnih klimatskih promjena, za koje je pouzdano utvrđeno da se javljaju u oko 90% slučajeva kao posljedica nepravilnog odnosa čovjeka prema prirodi. Veliki broj zemalja je potpisao ovaj protokol, ali ima i onih koje su odbole da potpišu sprovođenje ovog protokola. Novi sporazum o emisiji štetnih gasova, koji će zamijeniti postojeći Protokol iz Kjota, čija važnost ističe 2012. godine, trebalo bi da obuhvati i zemlje u razvoju kao što su Kina i Indija.
2007.
- II Internacionalna konferencija o klimatskim promjenama i turizmu u Davosu. Naglaseno je da turizam kao vodeći sektor u oblasti ekonomskog razvoja može pružiti izuzetan doprinos ublažavanju negativnih posljedica klimatskih promjena kroz kreiranje održivog turističkog proizvoda primjenom niza instrumenata kao što su : karbon takse, korišćenje obnovljivih izvora energije, ekološkog načina gradnje itd...
2007.
- Potpisana deklaracija o ekologiji. Šesta ministarska konferencija "Životna sredina za Evropu" održana u Beogradu uz prisustvo predstavnika 51 državne delegacije. Usvojena deklaracija na Ministarskoj konferenciji o ekologiji u Beogradu određuje smernice politike zaštite životne sredine u narednih pet godina.
2007.
- Bivši američki potpredsjednik Al Gor i klimatska komisija Ujedinjenih nacija dobili su Nobelovu nagradu za mir u 2007. godini zbog zalaganja za razvoj svijesti o promjeni klime.
Skoro svi ekološki problemi koji se danas javljaju na neki način imaju globalni karakter i njihovo rješavanje je moguće na međunarodnom planu. Međutim, ako se pogleda odakle potiču ti problemi lako se dolazi do zaključka da je to nesto sto je vezano za pojedinca, lokalnu sredinu, državu. To je odnos pojedinca prema prirodi, način življenja, odnosno svijest svakog pojedinca da od njega u velikoj mjeri zavisi u kakvim životnim uslovima će da živi. To je i odnos lokalne sredine prema pravilnom izboru pravca razvoja i njegovog mogućeg uticaja na životnu sredinu. To je i pravilna odluka države o svojim strateškim pravcima razvoja koji se neće vezivati za nekontrolisano iskorišćavanje prirodnih resursa.

Нема коментара:

Постави коментар